Prep basketball: Holiday tournament pairings

BOYS BASKETBALL

City of Palms

at Bishop Verot High School, Fort Myers

Tuesday, Dec. 18

Game 1 — Tifton (Ga.)-Tift County vs. Long Beach (Calif.)-Poly, 3 p.m. Game 2 — McDonough (Ga.)-Eagle's Landing vs. Omaha (Neb.) Central, 4:45 p.m.; Game 3 — Sunshine Series, Sarasota-Riverview vs. Plantation-American Heritage, 6:30 p.m.; Game 4 — Bishop Verot vs. Fort Lauderdale-St. Thomas Aquinas, 8:15 p.m.; Game 5 — Chester (Pa.) vs. Orlando-Lake Highland Prep, 10 p.m.

Wednesday, Dec. 19

Game 6 — Consolation, Loser Game 2 vs. Loser Game 1, 12:45 p.m.; Game 7 — Plano (Texas)-Prestonwood Christian vs. Memphis-Southwind, 2:30 p.m.; Game 8 — Montverde Academy vs. Winner Game 4, 4:15 p.m.; Game 9 — Quarterfinal, Winner Game 2 vs. Winner Game 1, 6 p.m.; Team Flight Brothers Dunk Show, 7:25 p.m.; Game 10 — Highland (Utah)-Lone Peak vs. Jackson (Miss.)-Callaway, 8 p.m.; Game 11 — Lake Wales vs. Fairfax (Va.) Paul VI, 9:45 p.m.

Thursday, Dec. 20

Game 12 — Consolation, Loser Game 5 vs. Loser Game 8, 10 a.m.; Game 13 — Consolation, Loser Game 10 vs. Loser Game 4, 11:45 a.m.; Game 14 — Consolation, Loser Game 7 vs. Loser Game 11, 1:30 p.m.; Game 15 — Signature Series, Saltsburg (Pa.)-Kiski School vs. Jacksonville-Arlington Country Day, 3:15 p.m.; Game 16 — Quarterfinal, Winner Game 10 vs. Winner Game 5, 5:15 p.m.; Game 17 — Signature Series, Huntington (W.Va.) Prep vs. Houston-HCYA, 7 p.m.; Hahn Loeser/City of Palms 3-point Shootout, 8:25 p.m.; Game 18 — Quarterfinal, Winner Game 11 vs. Winner Game 7, 9:15 p.m.; Game 19 — Quarterfinal, Winner Game 8 vs. Chicago-Whitney Young, 11 p.m.

Friday, Dec. 21

Game 20 — Challenge round, Loser Game 14 vs. Loser Game 13, 8:45 a.m.; Game 21 — Challenge round, Loser Game 12 vs. Loser Game 6, 10:25 a.m.; Game 22 — Consolation semifinal, Winner Game 13 vs. Winner Game 6, 12:05 p.m.; Game 23 — Consolation semifinal, Winner Game 14 vs. Winner Game 12, 1:45 p.m.; Game 24 — Fifth-place semifinal, Loser Game 16 vs. Loser Game 18, 3:30 p.m.; Game 25 — Fifth-place semifinal, Loser Game 19 vs. Loser Game 9, 5:15 p.m.; Game 26 — Semifinal, Winner Game 16 vs. Winner Game 18, 7 p.m.; Edison National Bank Slam Dunk Championship, 8:25 p.m.; Game 27 — Semifinal, Winner Game 19 vs. Winner Game 9, 9:30 p.m.; Game 28 — Sunshine Series, Community School vs. Jacksonville-North Florida Educational, 11:15 p.m.

Saturday, Dec. 22

Game 29 — Consolation championship, Winner Game 22 vs. Winner Game 23, 9 a.m.; Game 30 — Fifth-place final, Winner Game 24 vs. Winner Game 25, 10:40 a.m.; Game 31 — Sunshine Series, Orlando-Maynard Evans vs. Lehigh-East Lee County, 12:20 p.m.; Game 32 — Signature Series, Loser Game 17 vs. Loser Game 15, 2 p.m.; Game 33 — Third-place game, Loser Game 27 vs. Loser Game 26, 3:45 p.m.; Game 34 — Sunshine Series, Jacksonville-North Florida Educational vs. Miami-Norland, 5:30 p.m.; Game 35 — Signature Series Final, Winner Game 15 vs. Winner Game 17, 7:15 p.m.; Game 36 — Championship, Winner Game 27 vs. Winner Game 26, 9 p.m.

****

Mariner Christmas Tournament

Thursday, Dec. 20

Game 1 — North Fort Myers vs. Island Coast, 2:15 p.m.; Game 2 — Riverdale vs. Estero, 4 p.m.; Game 3 — Cypress Lake vs. Port Charlotte, 5:45 p.m.; Game 4 — Canterbury vs. Mariner, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 21

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 4, 2:15 p.m.; Game 6 — Loser Game 2 vs. Loser Game 3, 4 p.m.; Game 7 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 5:45 p.m.; Game 8 — Winner Game 1 vs. Winner Game 4, 7:30 p.m.

Saturday, Dec. 22

Game 9 — Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:15 p.m.; Game 10 — Consolation championship, Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m.; Game 11 — Third place, Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 5:45 p.m.; Game 12 — Championship, 7:30 p.m.

****

East Lee County Holiday Madness

Wednesday, Dec. 26

Game 1 — Lehigh vs. Community School, 9:30 a.m.; Game 2 — Dunbar vs. Naples, 11 a.m.; Game 3 — Palm Beach Gardens vs. Miami-Braddock, 12:30 p.m.; Game 4 — Inlet Grove vs. East Lee County, 2 p.m.; Game 5 — Palmetto Ridge vs. Largo, 3:30 p.m.; Game 6 — Immokalee vs. Riverdale, 5 p.m.; Game 7 — America vs. San Antonio (PR), 6:30 p.m.; Game 8 — Walton (Ga.) vs. Saint Xavier (Ky.), 8 p.m.

Thursday, Dec. 27

Game 9 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9:30 a.m.; Game 10 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 11 a.m.; Game 11 — Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 12:30 p.m.; Game 12 — Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 2 p.m.; Game 13 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3:30 p.m.; Game 14 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 5 p.m.; Game 15 — Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 6:30 p.m.; Game 16 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 8 p.m.

Friday, Dec. 28

Game 17 — Loser Game 9 vs. Loser Game 10, 9:30 a.m.; Game 18 — Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 11 a.m.; Game 19 — Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 12:30 p.m.; Game 20 — Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 2 p.m.; Game 21 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 3:30 p.m.; Game 22 — Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 5 p.m.; Game 23 — Championship semifinal, Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 6:30 p.m.; Game 24 — Championship semifinal, Winner Game 15 vs. Winner Game 16, 8 p.m.

Saturday, Dec. 29

Game 25 — Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 9:30 a.m.; Game 26 — Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 11 a.m.; Game 27 — Loser Game 19 vs. Loser Game 20, 12:30 p.m.; Game 28 — Winner Game 19 vs. Winner Game 20, 2 p.m.; Game 29 — Loser Game 21 vs. Loser Game 22, 3:30 p.m.; Game 30 — Consolation championship, Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 5 p.m.; Game 31 — Third place, Loser Game 23 vs. Loser Game 24, 6:30 p.m.; Game 32 — Championship, Winner Game 23 vs. Winner Game 24, 8 p.m.

****

Adidas Holiday Slam

at Southwest Florida Christian, Fort Myers

Derek Rose Bracket

Thursday, Dec. 27

Game 1 — Krop vs. Christian Faith, 9:30 a.m.; Game 2 — Piper vs. Atlantic, 11 a.m.; Game 3 — Auburndale vs. Archbishop Carroll, 6:30 p.m.; Game 4 — Gulf Coast vs. Florida Christian, 8 p.m.

Friday, Dec. 28

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12:30 p.m.; Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 2 p.m.; Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:30 p.m.; Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m.

Saturday, Dec. 29

Game 9 — Seventh place, Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 9:30 a.m.; Game 10 — Fifth place, Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 2 p.m.; Game 11 — Third place, Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 3:30 p.m.; Game 12 — Championship, Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Canterbury Cougar Classic

at Canterbury School, Fort Myers

Thursday, Dec. 20

Game 1 — Ida Baker vs. Evangelical Christian, 2:30 p.m.; Game 2 — South Fort Myers vs. Seacrest, 5:30 p.m.; Game 3 — North Fort Myers vs. Immokalee, 4 p.m.; Game 4 — Cape Coral Christian vs. Canterbury, 7 p.m.

Friday, Dec. 21

Game 5 — Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 2:30 p.m.; Game 6 — Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 4 p.m.; Game 7 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5:30 p.m.; Game 8 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Saturday, Dec. 22

Game 9 — Seventh place, Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 10 a.m.; Game 10 — Fifth place, Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 11:30 a.m.; Game 11 — Third place, Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 1 p.m.; Game 12 — Championship, Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 2:30 p.m.

****

Queen of Palms Classic

At various high schools, Lee County

Amber Division

Thursday, Dec. 27

Game 1L — Orange Park-Fleming Island vs. Oasis, 9 a.m., Lehigh; Game 2D — West Boca Raton vs. Winter Park-Geneva School, 10:30 a.m., Dunbar; Game 2L — Orlando-First Academy vs. Palmetto Ridge, 10:30 a.m., Lehigh; Game 3L — Pembroke Pines-Flanagan vs. Lehigh, noon, Lehigh

Friday, Dec. 28

Game 9L — Loser Game 1L vs. Loser Game 2D, noon, Lehigh; Game 8L — Loser Game 2L vs. Loser Game 3L, 10:30 a.m., Lehigh; Game 11L — Winner Game 2L vs. Winner Game 3L, 3 p.m., Lehigh; Game 12L — Winner Game 1L vs. Winner Game 2D, 5 p.m.Saturday, Dec. 29

Game 15L — Seventh place, Loser Game 9L vs. Loser Game 8L, 10:30 a.m., Lehigh; Game 16L — Winner Game 9L vs. Winner Game 8L, noon, Lehigh; Game 19L — Third place, Loser Game 12L vs. Loser Game 11L, 5 p.m., Lehigh; Game 20L — Championship, Winner Game 12L vs. Winner Game 11L, 6:30 p.m., Lehigh

Opal Division

Thursday, Dec. 27

Game 4CC — Vero Beach vs. Leesburg, 1:30 p.m., Cape Coral; Game 5CC — Clearwater vs. Sarasota, 3:30 p.m., Cape Coral; Game 3CC — Orlando-Evans vs. Golden Gate, noon, Cape Coral; Game 6CC — Seffner-Armwood vs. Cape coral, 5 p.m., Cape Coral

Friday, Dec. 28

Game 7CC — Loser Game 4CC vs. Loser Game 5CC, noon; Game 10CC — Loser Game 3CC vs. Loser Game 6Cc, 5 pm..; Game 11CC — Winner Game 4CC vs. Winner Game 5CC, 6:30 p.m., Cape Coral; Game 12CC — Winner Game 3CC vs. Winner Game 6Cc, 8 p.m., Cape Coral

Saturday, Dec. 29

Game 13CC — Seventh place, Loser Game 7CC vs. Loser Game 10CC, noon, Cape Coral; Game 16CC — Fifth place, Winner Game 7CC vs. Winner Game 10CC, 5 p.m., Cape Coral; Game 17CC — Third place, Loser Game 11CC vs. Loser Game 12CC, 6:30 p.m., Cape Coral; Game 18CC — Championship, Winner Game 11CC vs. Winner Game 12CC, 8 p.m., Cape Coral

Sapphire Division

Thursday, Dec. 27

Game 1CC — Boca Raton-Grandview Prep vs. Lake Wales, 9 a.m., Cape Coral; Game 4IB — Stuart-Martin County vs. St. Petersburg, 1:30 p.m., Ida Baker; Game 5IB — Boca Ratno vs. North Port, 3:30 p.m.; Game 7CL — Miami-Northwestern vs. Gulf Coast, 6:45 p.m., Cypress Lake

Friday, Dec. 28

Game 9CC — Loser Game 1CC vs. Loser Game 4IB, 3 p.m., Cape Coral; Game 10IB — Loser Game 5IB vs. Loser Game 7CL, 5 p.m., Ida Baker; Game 12CL — Winner Game 1CC vs. Winner Game 4IB, 6:30 p.m., Cypress Lake; Game 13CL — Winner Game 5IB vs. Winner Game 7CL, 8 p.m., Cypress Lake

Saturday, Dec. 29

Game 14IB — Seventh place, Loser Game 9CC vs. Loser Game 10IB, 1:30 p.m., Ida Baker; Game 15IB — Fifth place, Winner Game 9CC vs. Winner Game 10IB, 3 p.m., Ida Baker; Game 16CL — Third place, Loser Game 12CL vs. Loser Game 13CL, 3 p.m., Cypress Lake; Game 18CL — Championship, Winner Game 12CL vs. Winner Game 13CL, 6:30 p.m., Cypress Lake

© 2012 marconews.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

  • Discuss
  • Print

Comments » 0

Be the first to post a comment!

Share your thoughts

Comments are the sole responsibility of the person posting them. You agree not to post comments that are off topic, defamatory, obscene, abusive, threatening or an invasion of privacy. Violators may be banned. Click here for our full user agreement.

Comments can be shared on Facebook and Yahoo!. Add both options by connecting your profiles.

Features