Here's a look at the 2012 ballot in Collier and Lee counties

Qualifying to get on the 2012 ballot closed Friday. Here's a look at the contests in Collier and Lee counties.

Candidates without challengers are automatic winners and indicated with ***

COLLIER COUNTY

Collier County Sheriff

Kevin Rambosk, R

Vincent "Vinny" Angiolillo, no party affiliation

Victor Ortino, R

___

Collier County Clerk of Courts

John Barlow, R

Dwight Brock, R

___

Collier County Tax Collector

Larry Ray, R

Steven Wagner, R

___

Collier County Property Appraiser

Abe Skinner, R

Kevin Lilly, R

___

Collier County Supervisor of Elections

Jennifer J. Edwards, R ***

___

Collier County Commission District 1

Donna Fiala, R

Steve Cosgrove, R

Russell B. Kish, no party affiliation

___

Collier County Commission District 3

Tom Henning, R

William "Bill" McDaniel, R

___

Collier County Commission District 5

Jim Coletta, R

Tim Nance, R

John "Robinhood" Lundin, D

___

Collier County School Board District 2

Kathleen Curatolo ***

___

Collier County School Board District 4

Julie K. Sprague ***

___

East Naples Fire District Seat 1

Charlie Cottiers

Angie Davis

Terrence Rogan

___

East Naples Fire District Seat 2

George H. Danz

Brian Cross

Joe Schmitt

___

East Naples Fire District Seat 3

Vicky Di Nardo

Steve Hemping

Thomas G. Cannon

___

East Naples Fire District Seat 5

Robert Hughes

Jeff Page

___

Golden Gate Fire District Seat 2

Duane Billington

Chuck McMahon

Roger Simm

Ryan Staffieri

___

Immokalee Fire District Seat 2

Richard Rice ***

___

Immokalee Fire District Seat 4

Travis Anderson ***

___

Immokalee Fire District Seat 5

Terry Heath ***

___

North Naples Fire District Seat 1

Margaret "Peggy" Hanson

Charles J. Randall

___

North Naples Fire District Seat 3

Jim Burke ***

___

North Naples Fire District Seat 5

Paul J. Moriarty Sr.

Norman Feder

___

Big Corkscrew Island Fire District Seat 2

R. Eliseo Chao ***

■ ■ ■

LEE COUNTY

Lee County Property Appraiser

Kenneth Wilkinson, R ***

___

Lee County Sheriff

Mike Scott, R

Christian Meister, write-in

Lee C. Bushong, no party affiliation

Tim Fisher, R

___

Lee County Tax Collector

Larry Hart, R

James P. Chandler, no party affiliation

Kyle Lee, R

___

Lee County Clerk of Courts

Linda Doggett, R

Harry H. Beeman, write-in

Andrew Brian Bigelow, R

___

Lee County Supervisor of Elections

Sharon L. Harrington ***

___

Lee County Commission District 1

John Manning, R

Gerard David Jr., write-in

___

Lee County Commission District 2

Don Stilwell, R

Doug St. Cerny, R

Cecil Pendergrass, R

John W. Sawyer III, no party affiliation

Neal Moore, write-in

Warren Wright, R

___

Lee County Commission District 3

Ray Judah, R

Larry Kiker, R

Charlie Whitehead, no party affiliation

___

Lee County Commission District 5

Frank Mann, R

Steven Haas, R

Matthew Shawn Miller, I

___

Lee County School Board District 2

Robert "Bob" Chilmonik

Paul Schafer

Victor Dotres

Jeanne S. Dozier

___

Lee County School Board District 3

Cathleen Morgan

Les Cochran

___

Bonita Springs Fire District Seat 2

Wayne Edsall

Fred Forbes

___

Bonita Springs Fire District Seat 4

Colleen Lindgren

Steve Lohan

Joseph Zagursky

Robert Sharkey

___

Estero Fire District Seat 1

James J. Mendolera

Dave Davenport

___

Estero Fire District Seat 2

William F. Williams ***

___

Estero Fire District Seat 4

Richard G. Schweers ***

___

San Carlos Park Fire District Seat 2

Lawrence Sweeney ***

___

San Carlos Park Fire District Seat 4

Terry P. Dettmar ***

■ ■ ■

U.S. / FLORIDA

U.S. Senate

Piotr Blass, write-in

Mike McCalister, R

Ron McNeil, no party affiliation

Bill Nelson, D

Marielena Stuart, R

Dave Weldon, R

Naomi Craine, write-in

Bill Gaylor, no party affiliation

Connie Mack, R

Lawrence Sidney Scott, write-in

Glenn A. Burkett, D

George LeMieux, R

Lionel Long, write-in

Chris Borgia, no party affiliation

Deon Long, R

Robert Monroe, no party affiliation

___

U.S. House of Representatives District 17

Joe Arnold, R

Tom Rooney, R

Tom Baumann, write-in

William Bronson, D

___

U.S. House of Representatives District 19

Gary Aubuchon, R

Chauncey Porter Goss, R

Trey Radel, R

Jim Roach, D

Joe Davidow, R

Byron Donalds, R

Paige Kreegel, R

Brandon A. Smith, no party affiliation

___

U.S. House of Representatives District 25

Mario Diaz-Balart, R

Voteforeddie.com, no party affiliation

Stanley Blumenthal, no party affiliation

___

Florida House of Representatives District 76

Michael Grant, R

Chauncey Solinger, R

Ray Rodrigues, R

___

Florida House of Representatives District 77

Dane Eagle, R

Chris Berardi, R

Arvella Clare, D

___

Florida House of Representatives District 78

Heather Fitzenhagen, R

Kerry Babb, I

Jonathan Martin, R

___

Florida House of Representatives District 79

Jon Larsen Shudlick, R

Matt Caldwell, R

___

Florida House of Representatives District 80

Matt Hudson, R

Pam Brown, no party affiliation

___

Florida House of Representatives District 106

David Bolduc, R

Kathleen Passidomo, R

Peter Richter, Libertarian

___

Florida Senate District 39

James Bush III, D

Ron Saunders, D

Sal Gutierrez, D

Terrence Exume, write-in

Dwight Bullard, D

Scott Hopes, R

John "JJ" Johnson, D

___

Florida Senate District 23

Garrett Richter, R ***

___

Florida Senate District 30

Lizbeth Benacquisto, R

Debbie Jordan, D

© 2012 marconews.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

  • Discuss
  • Print

Related Stories

Related Links

Comments » 0

Be the first to post a comment!

Share your thoughts

Comments are the sole responsibility of the person posting them. You agree not to post comments that are off topic, defamatory, obscene, abusive, threatening or an invasion of privacy. Violators may be banned. Click here for our full user agreement.

Comments can be shared on Facebook and Yahoo!. Add both options by connecting your profiles.

Features